Fotorelacja - wycieczka dydaktyczna pracowni plastycznej do Poczdamu.

Wycieczka dydaktyczna pracowni plastycznej

Poczdam - miasto pałaców i ogrodów

15 wrzesień 2018(sobota)

Głównym celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z historią oraz kulturotwórczą i polityczną rolą Poczdamu .Stolica i największe miasto kraju związkowego Branbenburgia , wchodzące w skład obszaru metropolitalnego Berlin-Brandenburg. Miasto znane jest przede wszystkim ze swoich bardzo cennych zespołów zabytkowych, głównie z zespołu parkowo-pałacowego Sanssouci, który od 1990 znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO .Spacerowaliśmy z przewodnikiem po ogrodach Fryderyka Wielkiego otaczających m. in Pałac Sanssouci .Następnie weszliśmy do Galerii Obrazów ( Sala, w środkowej części rozdzielona galerią, rozciąga się niemal na całej długości budynku. Blisko siebie prezentowane są arcydzieła takich malarzy, jak Caravaggio, Carlo Maratta, Guido Reni, Peter Paul Rubens i Anton van Dyck. Obraz Caravaggia "Niewierny Tomasz", dziś jedno z najsłynniejszych dzieł w Galerii Obrazów, przybył do zbiorów dopiero w XIX stuleciu). Zwiedziliśmy nowo otwarte Muzeum Barberini. Byliśmy w Muzeum Lotnictwa Luftwaffe. Muzeum Sił Powietrznych Bundeswehry w1995 r. przeprowadziło się na teren byłego brytyjskiego lotniska wojskowego Berlin-Gatow, z którego korzystały niegdyś samoloty mostu powietrznego podczas blokady Berlina w latach 1948-49. W drodze powrotnej przejechaliśmy przez Most Glienicke. W czasie zimnej wojny Związek Radziecki i Stany Zjednoczone trzykrotnie wykorzystały most do wymiany pojmanych szpiegów. Z tego powodu został on nazwany przez dziennikarzy „mostem szpiegów”. Znajduje się na rzece Haweli i łączy dwa miasta: Poczdam i Berlin. Dawniej przebiegała na nim granica pomiędzy Berlinem Zachodnim a Wschodnimi Niemcami.