Wycieczka dydaktyczna pracowni plastycznej Siedziba Działyńskich - Zamek w Kórniku Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu oraz Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych - 1 grudzień 2018

Zamek w Kórniku - siedziba Działyńskich

oraz Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu/

1 grudzień 2018 r

Celem wycieczki było poznanie wybranego rejonu Wielkopolski , jego środowiska naturalnego oraz zabytków kultury i historii przez zwiedzanie siedziby rodu Działyńskich w Kórniku, poznanie dzieł sztuki malarstwa polskiego i europejskiego. Kierując się do zamku, po drodze zobaczyliśmy Prowent – zespół zabudowań folwarcznych położonych niedaleko zamku. Co ciekawe, w jednej z oficyn urodziła się Wisława Szymborska. W dwóch grupach zwiedziliśmy z przewodnikiem rezydencję Działyńskich. Zamek w Kórniku powstał w XIII wieku - początkowo drewniany. Jako murowany pojawił się na początku wieku XV.Obecny kształt neogotyku angielskiego z reminiscencjami architektury orientalnej został nadany w pierwszej połowie XIX wieku przez jego ówczesnego właściciela Tytusa Działyńskiego. Od 1924 roku zamek w Kórniku jest własnością narodu polskiego- podarował go wnuk Tytusa, Władysław Zamoyski. (To ten sam Władysław Zamoyski który pod koniec XIX wieku kupił dla Polski Morskie Oko i Zakopane). Około godziny 13 :30 przyjechaliśmy do Poznania na Stary Rynek. ZwiedzIliśmy z przewodnikiem wystawę stałą w Ratuszu - Muzeum Historii Miasta Poznania. Ostatnim punktem wycieczki był przejazd na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz pobyt na Festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych, Wróciliśmy do Gorzowa około godz.20:30.