Wycieczka dydaktyczna pracowni plastycznej szlakiem gotyku ceglanego do Stralsundu zwanego bramÄ… Rugi

12 maja 2018

Głównym celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z historią Pomorza Zachodniego czyli tzw. Pomorza Przedniego oraz kulturotwórczą i gospodarczą rolą Hanzy w miastach hanzeatyckich na przykładzie Stralsundu. Stralsund jest jednym z miast tzw. szlaku gotyku ceglanego . W programie wycieczki spacerowaliśmy z przewodnikiem po zabytkowej Starówce wpisanej w 2002 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO na której mieści się ponad 400 zabytków. Wizytówką Starego Rynku w Stralsundzie jest kościół św. Mikołaja oraz Ratusz – jako jeden z najważniejszych niesakralnych budowli północnoniemieckiego gotyku ceglanego, a także Dwór Artusa (w którym już w XIV wieku organizowano oficjalne przyjęcia i przyjmowano ważne osobistości), kamienica Wulflama, Commandantenhus (dawna siedziba dowódcy szwedzkiego garnizonu). Zwiedziliśmy Oceanarium – jedno z trzech największych akwariów w Europie, w którym zgromadzono ok. 7 tys. gatunków zwierząt i roślin oraz Muzeum Morskie , które mieści się w dawnym budynku przyklasztornego kościoła dominikańskiego św. Katarzyny. Przejechaliśmy także najdłuższym w Niemczech mostem Rügenbrücke długości około 4 kilometrów.